10 Січня 2024 | Іван Береговий /лікар стоматолог-ортопед /

Втрата кісткової тканини навколо імпланту: діагностика, лікування, запобігання

В PerioDent ми знаємо!

ІНФОРМАЦІЯ, НАДАНА У СТАТТІ, НЕ МОЖЕ БУТИ ВИКОРИСТАНА ДЛЯ ВСТАНОВЛЕННЯ ДІАГНОЗУ, ПРИЗНАЧЕННЯ ЛІКУВАННЯ ТА НЕ ЗАМІНЮЄ КОНСУЛЬТАЦІЮ ЛІКАРЯ.

Всім відомо, що стоматологічне здоров’я визначає якість нашого життя. Саме тому дентальна імплантація стала передовим методом відновлення жувальної функції після втрати зубів. І це не дивно, адже встановлення імплантів допомагає нам повернутися до повноцінного життя – ми знову можемо вживати улюблені страви, спілкуватися та посміхатися без обмежень.

Однак багато пацієнтів не знають про можливі ризики, зокрема втрату кісткової тканини навколо імплантату, яка може виникнути з часом. 

Тому в цій статті ми детально розглянемо причини, симптоми та розповімо як попередити втрату кісткової тканини, для збереження вашої красивої та здорової усмішки.

Content Image

 

Чому виникає втрата кісткової тканини?

До нас часто звертаються первинні пацієнти з втратою стабільності кісткової тканини навколо імпланта, що супроводжується рухомістю коронки, больовими відчуттями, зміною кольору або об’єму ясен та кістки навколо нього.

Першочергово ми: 

→ проводимо комп’ютерну томографію

→ збираємо інформацію щодо імплантаційної системи пацієнта, особливостей догляду за ортопедичними конструкціями в домашніх умовах, наявності хронічних захворювань, та способу життя.

Тому з багаторічного досвіду можемо виділити основні причини втрати кісткової тканини біля імпланта.

Суб’єктивні (що не залежать від роботи спеціаліста):

  • травма
  • нехтування гігієною порожнини рота
  • наявність хронічних захворювань (цукровий діабет, остеопороз та ін.) 
  • послаблення гвинтової фіксації коронки та нехтування пацієнтом необхідності візиту до стоматолога.

Хірургічні

  • помилкова або недостатня діагностика – наявність у пацієнта патології яка не була визначена або усунена перед встановленням імплантів, наприклад пародонтит
  • недостатня відстань між встановленими імплантами (встановлення кількох імплантів занадто близько один до одного)
  • підбір імпланта невідповідного розміру
  • некоректна глибина встановлення імпланта
  • недостатня ширина кератинізованих ясен для забезпечення стабільного прикріплення
  • бактеріальний наліт, що знаходиться надто близько до рівня кісткової тканини, внаслідок чого вона втрачається, намагаючись віддалитись від подразника, а для зниження такого ризику лікар має забезпечити умови, щоб наліт утворювався на якомога більшій дистанції від поверхні кістки.

Ортопедичні:

  • нестабільність абатмента (виникнення мікрорухомості, що безпосередньо впливає на рівень прилягаючої до імпланта кістки) 
  • цементна фіксація коронки (залишки цементу біля ясен, які практично неможливо  видалити на етапі протезування через особливості будови абатмента, що може призвести до захворювання імплантів таких як мукозит та периімплантит)
  • некоректний підбір форми та висоти титанової основи / ортопедичних елементів
  • некоректний підбір матеріалів для виготовлення коронки, наприклад золото або композит, що впливає на прикріплення ясен до ортопедичних конструкцій (наслідком його відсутності може бути накопичення бактеріального нальоту біля кістки, що сприятиме її резорбції).

Content Image

Як розпізнати симптоми втрати кісткової тканини?

Як зрозуміти, що необхідно негайно звернутися до стоматолога? 

Про це можуть свідчити наступні симптоми: 

  • больові відчуття, в  зоні, де встановлений імплант
  • рухомість коронки
  • зміна кольору або об’єму ясен та кістки навколо імпланта.

Запобігання втрати кісткової тканини:

Після завершення лікування ми навчаємо пацієнтів дбати про своє стоматологічне здоров’я, доглядаючи за імплантами в домашніх умовах. Детальніше з цими правилами ви можете ознайомитись в статті:

Та якщо ви плануєте вперше встановлювати імплант, важливим етапом є вибір спеціалістів, адже ваш хірург, ортопед та зубний технік мають розуміти конструктивні особливості імплантологічної системи, яку використовують в своїй практиці.

В PerioDent ми намагаємось попередити втрату кісткової тканини на всіх етапах лікування:

  • під час первинної консультації:

1) проводимо повний діагностичний комплекс, зокрема ряд комп’ютерних томограм, панорамних та прицільних рентгенограм 

2) робимо фотопротокол, збираємо повний анамнез здоров’я, перевіряємо наявність хронічних та  супутніх захворювань, таких як гінгівіт та пародонтит

3) за потреби першочергово покращуємо анатомічні умови, стабілізуємо стан пародонту та відновлюємо прикріплення ясен до зубів

  • оцінюємо рівень кісткової тканини, в разі потреби виконуємо нарощування, синус ліфтинг або направлену кісткову регенерацію
  • оцінюємо рівень м’яких тканин, (для забезпечення стабільного прикріплення до майбутньої коронки їх рівень має бути не менше 3 мм), і враховуючи цей показник, за необхідності, проводимо  усунення дефектів ясен чи слизової оболонки ротової порожнини або трансплантацію м’яких тканин.Цей метод використовується для:
  1. збільшення об’єму ясен в ділянках проміжних коронок мостоподібних протезів
  2. збільшення об’єму м’яких тканин після видалення зубів для збереження розмірів кістки, а також хірургічного моделювання краю ясен
  • проводимо планування імплантації відповідно до ортопедичної реабілітації:
  1. розробляємо шаблони, схеми протезування 
  2. підбираємо імплантаційну систему та матеріали для подальшого протезування, форму та висоту титанової основи / ортопедичних елементів 
  3. розробляємо індивідуальний план лікування
  • забезпечуємо коректне протезування та створюємо умови, щоб наліт утворювався на якомога більшій дистанції від поверхні кістки, для попередження активації біологічного захисного механізму, направленого на “втечу” кістки від патогенних мікроорганізмів
  • застосовуємо метод гвинтової фіксації коронок до імпланта замість цементної, що допомагає забезпечити надійність, дозволяє належним чином проводити гігієну та ремонт ортопедичних конструкцій в довгостроковій перспективі (крім того, демонтування протезів зафіксованих за допомогою цементу часто веде до пошкодження гвинтів чи конструкції в цілому, а це в свою чергу може вплинути на вартість маніпуляції)
  • у виготовленні коронок та мостоподібних протезів наші зубні техніки використовують матеріали високого рівня біосумісності з м’якими тканинами, зокрема оксид цирконію та дисилікат літію, які забезпечують міцність та добре очищуються за допомогою мануальної або звукової щітки, а фізичні особливості цих матеріалів сприяють зменшенню зони мікробного нальоту, відповідно знижується ризик виникнення запальних процесів і забезпечується адаптація прилягаючих тканин 
  • нанесення на оксидцирконієвий каркас високоякісної облицювальної кераміки, що забезпечить естетичний і функціональний результат ортопедичного лікування та знизить ризик виникнення тріщин, сколів та відшарування її від каркасу коронки.

Вплив на здоров’я та естетику:

Втрата кісткової тканини може вплинути на естетику посмішки та на стан загального здоров’я вцілому.

Разом з втратою кістки, як правило, спостерігається процес рецесії ясен, що може зробити імплант більш помітним і вплинути на естетичний вигляд, що в свою чергу може спровокувати інфікування ясен або запальні процеси. Як наслідок, може спостерігатись зміна форми та обсягу щелепи, що вплине на природний об’єм  обличчя, його контур та загальну естетику посмішки.

Content Image

 

Лікування та відновлення:

Якщо ви зіштовхнулися з проблемою втрати стабільності кісткової тканини навколо імпланта в PerioDent ми пропонуємо найсучасніші методи лікування та відновлення.  Зокрема у випадку нестачі прикріплених ясен ми проводиму ясенну аугментацію з подальшим коректним перепротезуванням.

Якщо втрата кістки пов’язана з переімплантитом (через недостатню гігієну) або цементною фіксацією коронок (залишки цементу контактували з кісткою) ми проводимо дебрайдмент імпланта – процедуру очищення та видалення залишків бактеріального нальоту та патогенних мікроорганізнів з поверхні імпланту. 

В найскладніших випадках, коли втрата кістки становить більше 50% поверхні імпланта ми проводимо його екстракцію з подальшою коректною хірургічною та ортопедичною реабілітацією.

Окрім того, ми навчаємо правильній та ретельній гігієні порожнини рота, з метою запобігання виникнення рецидивних випадків у майбутньому.

Підбиваючи підсумки, збереження стабільного рівня кісткової тканини навколо імплантів залежить від взаємодії цілого комплексу умов, що залежать як від лікарів, так і від пацієнтів. Головне – приділяти увагу здоров’ю та регулярно відвідувати свого стоматолога.

Слідкуйте за нами в Instagram!

Наш сайт використовує cookies-файли, щоб персоналізувати вашу роботу з
сайтом, вам необхідно прийняти умови Політики Cookies

Ваша заявка


    Лист успішно надісланий!

    Дякуємо за лист! Наші менеджери перетелефонують Вам найближчим часом.

    Заявка успішно надіслана!

    Дякуємо за заявку! Наші менеджери перетелефонують Вам найближчим часом.